Головний зміст

sud1Ефективні способи захисту прав у господарських справах, принципи судочинства у справах про банкрутство, а також аспекти розгляду справ в умовах воєнного часу висвітлили судді Верховного Суду під час Всеукраїнського семінару для суддів та помічників суддів господарських судів «Судова практика в питаннях – відповідях: господарське судочинство», організованого Харківським регіональним відділенням НШСУ.

 

Огляд правових позицій ВП ВС щодо способу захисту прав у господарському судочинстві презентувала Секретар ВП ВС Лариса Рогач.

Велика Палата ВС, зауважила вона, неодноразово звертала увагу на те, що право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Ця позиція повторюється в низці судових постанов, які стосуються способу захисту порушеного права. Також у постановах ВП ВС містяться висновки про те, що застосування судом того чи іншого способу захисту порушеного права у підсумку має приводити до повного відновлення або захисту порушеного права чи інтересу позивача, не потребувати повторного звернення до суду; таке судове рішення має бути виконуваним і відповідати принципу процесуальної економії.

Лариса Рогач проаналізувала ст. 5 ГПК України щодо способів судового захисту в сукупності з нормами ГПК України про зміст позовної заяви. Ці норми свідчать про те, що право на обрання способу захисту, який не передбачений ні законом, ні договором, але водночас є ефективним у конкретних правовідносинах, належить до преференції позивача, саме позивач має просити про це суд.

Особливості застосування окремих норм господарського процесуального права в умовах воєнного часу проаналізувала секретар судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС Тетяна Дроботова. Переважно, констатувала суддя, проблемні питання пов’язані із застосуванням процесуальних строків, сплати судового збору, порядку повідомлення учасників процесу.

Відповідаючи на запитання, спікерка акцентувала на тому, що, незважаючи на досить складні умови роботи у воєнний час, суди повинні робити все можливе для забезпечення справедливого та об’єктивного судового розгляду у строки, встановлені чинним законодавством, з дотриманням вимог розумності, адже ефективний захист порушених прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави є першочерговим для судової системи.

Суддя судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС Володимир Погребняк виступив із доповіддю на тему «Судова практика як джерело утворення принципів права у справах про банкрутство». За його словами, прийняття у 2019 році Кодексу України з процедур банкрутства (КУзПБ) стало непересічною подією для правового регулювання галузі банкрутства та новим етапом розвитку законодавства. Суддя звернув увагу на одну із рис цього Кодексу, що робить його дещо нетиповим стосовно інших кодифікованих актів: у розд. 1 «Загальні положення» Кодексу не згадано про принципи права як вихідні програмні ідеї його застосування. Фактично у зв’язку зі специфічністю предмета правового регулювання законодавець переклав це питання на плечі судової влади.

Володимир Погребняк переконаний, що правова наука разом із судовою практикою мають створювати правові інститути на основі норм і принципів, закладених у законодавстві, а за відсутності таких – створювати ці принципи самостійно. Спікер озвучив цікаву статистику. З 2018 року і до сьогодні кількість згадок про принципи права в судових рішеннях постійно збільшується: з 9 % (2018 рік) до 15 % (2021 рік).

Наука застосовує різні підходи до класифікації принципів інституту неплатоспроможності та банкрутства. «Водночас судова практика застосування КУзПБ дозволила виокремити шість таких принципів», – акцентував суддя.

Детальніше за посиланням – https://bit.ly/3O7CE85.