Головний зміст

121880На засіданні Національної ради з питань антикорупційної політики під головуванням Президента Петра Порошенка відбулось обговорення питань щодо впровадження судової реформи. Вітаючи присутніх із ухваленням змін до Конституції в частині правосуддя та імплементаційного Закону «Про судоустрій та статус суддів», Глава держави наголосив, що це сприятиме повному перезавантаженню суддівської гілки влади.
 
 
 
 
 
 
 
Президент зазначив, що це той крок, якого давно чекало суспільство, адже чинна судова система має дуже низький рівень довіри.
 
Петро Порошенко висловив переконання, що зі створенням умов для перезавантаження суддівської гілки влади фактично було завершено формування принципово нової інфраструктури для боротьби з корупцією в Україні.
 
«Але для того, щоб суди випалювали корупцію розпеченим залізом, вони самі мають очиститися від корупціонерів», - наголосив Президент.
 
Глава держави привітав зняття недоторканності суддів, запровадження декларування ними усіх доходів та витрат – все це сприятиме не лише очищенню суддівського корпусу, а й викоріненню корупції. Президент констатував, що запроваджена нині ефективна співпраця Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради юстиції, Національного антикорупційного бюро та інших правоохоронних органів, Фіскальної служби, вже сприяє більш якісному і справедливому проведенню конкурсів.
 
«На сьогоднішній день той прискіпливий моніторинг способу життя, який передбачає Закон, заповнення та подання декларації доброчесності, декларації родинних зв’язків, контроль Громадською радою – всі ці елементи дозволять нам твердо розраховувати, що ми найближчим часом будемо мати ефективну судову систему, яка буде користуватися довірою українського народу», - зазначив Глава держави.
 
Глава держави наголосив на важливості вже з вересня почати конкурсну процедуру з формування Верховного суду України, і до кінця року сформовати його.
 
Президент нагадав, що рівно рік тому, у червні 2015 року, був оголошений перший конкурс на посади в Національне антикорупційне бюро: «Нова реформована антикорупційна система продемонструвала перші ознаки ефективності своїх дій. І судова реформа стане лише потужним елементом забезпечення незворотності цих змін».
 
У свою чергу, директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що на даний момент у штаті Бюро працює майже 500 осіб, ще 200 – вакансії, в основному на посади детективів. Влітку заплановано проведення ще одного конкурсу. «На сьогоднішній день у провадженні детективів НАБУ перебуває 148 проваджень, 15 проваджень скеровано до суду, з них 8 стосується представників судової гілки влади. Ще 35 особам оголошено про підозру», - повідомив Артем Ситник.
 
Директор НАБУ зазначив, що доступ до державних реєстрів є важливим інструментом у боротьбі з корупцією, в тому числі при переатестації суддів. «До нас було направлено запит на 381 суддю. По 235 суддям були сформовані матеріали, які свідчили про можливі певні ризики, і 46 з цих суддів відмовились від подальшої атестації та пішли у відставку», - розповів Артем Ситник, додавши, що статки деяких суддів шокували: у їх власності до 20 об’єктів нерухомості, по декілька дорогих машин.
 
Заступник Глави Адміністрації Президента Олексій Філатов поінформував присутніх про зміни, які передбачені судовою реформою. Зокрема, про кроки, спрямовані на очищення судової гілки влади, оновлення суддівського корпусу та запобігання корупції серед суддів. «Почато створення і зроблено величезний крок вперед на шляху побудови відповідного законодавчого поля, яке дозволить судовій владі працювати ефективно, дозволить державі і суспільству контролювати відповідальне функціонування судової влади. Але хочу підкреслити, що багато роботи ще попереду і, в першу чергу, вона стосуватиметься кадрового наповнення судової системи якісними, професійними і доброчесними людьми, які мають виконувати функцію судді і здійснювати правосуддя», - сказав він.