Головний зміст

vsuВерховний Суд України в постанові від 1 листопада 2017 року по справі №6-2515цс16 висловив свою правову позицію щодо порядку припинення договору поруки після спливу строку.

 

 

 

 

 

За змістом частини четвертої статті 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки.

 

У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя.

 

Відповідно до вимог частини другої статті 1050 ГК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася та сплати відсотків.

 

Перебіг позовної давності щодо повернення кредиту в цілому обчислюється з дня настання строку виконання основного зобов'язання, тобто терміну виконання зобов'язання в повному обсязі (кінцевий термін) або у зв'язку із застосуванням права на повернення кредиту достроково.

 

У разі зміни кредитором на підставі частини другої статті 1050 ЦК України строку виконання основного зобов'язання, передбаченого частиною четвертою статті 559 цього Кодексу, шестимісячний строк підлягає обчисленню від цієї дати.