Головний зміст

5651ce3f9f590e21635531ec53ea6da8 LНагадаємо, що з 15 грудня 2017 року суди в Україні почали працювати за новим процесуальним законодавством.

 

 

 

 

 

 

Оскільки між прийняттям кодексів і набрання ними чинності пройшло не так багато часу, суддям, як і решті юридичній спільноті, довелося дуже оперативно вникати в особливості застосування нових норм на практиці. Однак питань поки що більше, ніж відповідей.

 

У зв'язку з цим в Касаційному цивільному суді в складі Верховного Суду 12 січня відбулося нарада з керівництвом апеляційних і місцевих судів, в ході якого судді обговорили проблеми застосування новел Цивільного процесуального кодексу.

 

Один з найважливіших питань стосується долі правових позицій попереднього Верховного Суду України: нові судді планують визначити, які з них є актуальними, а які варто передати на розгляд Великої палати.

 

За словами секретаря Пленуму Верховного Суду Дмитра Луспеника, не тільки суддям, а й сторонам процесу варто звернути увагу на норму ЦПК про завдання цивільного судочинства, адже тепер вона стосується всіх учасників процесу.

 

Отже, від суддів надійшло близько 600 питань. Вони були згруповані за категоріями.

 

Що стосується загальних положень кодексу, одне з перших питань - як правильно викликати громадянина до суду, якщо місце його проживання невідомо, до початку функціонування електронного суду.

 

ПИТАННЯ 1

 

Інший спосіб судового захисту (ч. 2 ст. 5 ЦПК): чи не є це виходом за межі вимог?

 

Відповідь:

 

У ч. 2 ст. 275 Цивільного кодексу існувала і є норма, що захист особистого немайнового права може здійснюватися також іншим способом відповідно до змісту цього права, способу його порушення та наслідків, що їх спричинило це порушення. Тобто суд вже міг застосувати інший спосіб судового захисту до вступу в силу змін до ЦПК.

 

В контексті питання інших способів судового захисту варто також звернути увагу на внесені зміни до ст. 16 ЦК та до ст. 5 ЦПК (якими способами захищаються права) та на постанови ВСУ №6-20сц11 від 21.05.2012 (про поруку), №6-100сц12 від 10.10.2012 (визнання договору укладеним), №6-32сц13 від 12.06.2013  (перерахунок оплати ЖК-послуг).

 

Умови для застосування судом іншого способу судового захисту:

 

  • неефективність існуючого способу;

  • має бути відповідна вимога, вказана в позовній заяві;

  • є інший спосіб, і цей спосіб є законним. Так, ст. 175 (п. 4) ЦПК регулює зміст позовної заяви (позивач зобов’язаний вказати інший спосіб захисту права, який не суперечить закону, і який він просить визначити).

 

ПИТАННЯ 2

 

Як повідомляти учасників справи, місцеперебування або місцезнаходження яких невідоме, до початку функціонування системи (ч.ч. 11, 12 ст. 128 ЦПК)? Чи можна це зробити через оголошення у пресі до початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи?   

 

Відповідь:

 

Не можна викликати особу, місце проживання або місцезнаходження якої не відоме, через оголошення в пресі, як це було за старим Цивільним процесуальним кодексом.

 

Єдина можливість виклику такої особи — через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (до початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи).

 

ПИТАННЯ 3

 

Яким чином позивач має довести, що ним не подано іншого позову до суду (п. 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК)?

 

Відповідь:

 

Позивач не повинен доводити, а він повинен підтвердити, що ним не подано іншого позову (зазначити в своїй позовній заяві). 

 

Більше того, незазначення цього є підставою для застосування наслідків як при зловживанні процесуальними правами.

 

ПИТАННЯ 4

 

Якщо провадження відкрито до 15.12.2017 і справа не розглянута по суті, то, якщо одразу справа призначена до судового розгляду, чи може суд призначати підготовче засідання?

 

Відповідь:

 

Щоб відповісти на це питання, слід звернутися до статей 196, 197 ЦПК. Суд не тільки може, а й повинен провести підготовче судове засідання, якщо справа ще не розглянута, незважаючи на те, що справа призначена до розгляду за старим ЦПК.

 

ПИТАННЯ 5

 

Якими ухвалами (протокольними чи письмовими) слід переходити/продовжувати розгляд справи за правилами нового ЦПК?

 

Відповідь:

 

Ніяких ухвал не потрібно. У нормі, де зазначено, що з дня набрання чинності новим Кодексом справа слухається спочатку, мається на увазі, що розгляд продовжується з тієї стадії, на якій вона була до 15 грудня. Тобто, якщо підготовче засідання вже було проведено, повторно його проводити не потрібно. Як і не потрібно повторно відкривати провадження.

 

ПИТАННЯ 6

 

Ст. 7 (гласність): якщо сторона не хоче, щоб її знімали на відео, як бути? Як розуміється ч. 4 ст. 7?

 

Відповідь:

 

Суд не може заборонити особі користуватися портативними аудіо- та відеозасобами, і думка сторони не враховується (за винятком прямо встановлених законодавством обмежень).

 

ПИТАННЯ 7

 

Як бути, якщо позивач визначив в своєму позові неефективний спосіб судового захисту?

 

Відповідь:

 

Не можна відмовити у позові лише тому, що вимога позивача щодо захисту його права є неефективною.

 

Під час досудової медіації слід роз’яснити позивачу можливості застосування способів захисту.

 

ПИТАННЯ 8

 

Чи є коректним посилання на правові позиції ВСУ і постанов Пленумів ВСУ і ВССУ, адже у ЦПК такої норми немає?

 

Відповідь:

 

Суди можуть користуватися правовими позиціями Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів, але ці позиції не є для них обов’язковими. Головне, щоб правова позиція суду тепер була виписана правильно, а саме посилання не є важливим.

 

ПИТАННЯ 9

 

Чи слід передавати Апеляційному господарському суду справи щодо інтелектуальної власності/земельні спори?

 

Відповідь:

 

Ні, в перехідних положеннях немає таких норм. Там, де справа розпочата, там вона має бути і закінчена.

 

Джерело: Судово-юридична газета