Головний зміст

 

IMG 1993 1Сьогодні, в рамках Тижня цивільного процесу в Національному університеті «Одеська юридична академія», відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Інформаційні технології у судочинстві». Захід організовано кафедрою цивільного процесу НУ «ОЮА» під головуванням професора, д.ю.н. Голубєвої Неллі Юріївни.

 

 

 

До обговорення долучилися і голова Київського районного суду м. Одеси Сергій Чванкін та судді Володимир Петренко, Валеріан Луняченко, Оксана Куриленко, Любов Калініченко.

 

IMG_2077-2.jpg

 

 

IMG_2065.jpg

 

 

Основними тематичними  напрямками стали:

 

1. Судова реформа в Україні.

2. Інформаційні технології в цивільному процесі: «електронний суд», електронні докази, аудіо-, відеозаписи як засіб доказування, система відеоконференц-зв’язку для дистанційної участі у процесі, електронний документообіг, тощо.

3. Інформаційні технології в адміністративному, господарському та кримінальному судочинства.

4. Цивільно-правові проблеми сфери ІТ.

 

З привітальним словом виступили зав. кафедрою цивільного процесу НУ «ОЮА» Неллі Голубєва, в.о.проректора з наукової роботи Галина Ульянова, зав. кафедрою господарського права та процесу Олег Подцерковний та в.о.декана факультету цивільної та господарської юстиції Денис Колодін.

 

IMG_1988.jpg

 

 

 

IMG_1993.jpg

 

 

 

IMG_2010.jpg

 

Голова Київського районного суду м. Одеси Сергій Чванкін презентував учасникам заходу результати впровадження проекту «Електронний суд» в Київському районному суді м.Одеси.

 

IMG_2048.jpg

 

«За підтримки науковців кафедри цивільного процесу НУ «ОЮА» в нашому суді вже двічі проходили обговорення нового Проекту ЦПК України. В четвер робочою групою АССУ, спільно з науковцями та адвокатами, до Комітету ВРУ будуть направлені наші зауваження та пропозиції. Я розділяю ваші побоювання і вважаю, що нам потрібно ще мінімум років 5, щоб перейти з паперового формату судових справ у електронний», - розпочав свою доповідь Сергій Чванкін.

 

 

 IMG_2100-1.jpg

 

 

IMG_2051.jpg

 

 Голова суду зазначив, що Київський районний суд м.Одеси є пілотним з 2015 року, а з 1 квітня 2017 року таких пілотних судів стало 7.

 

За півтора роки роботи проекту до Київського районного суду м.Одеси в електронному форматі надійшло: 126 обвинувальних актів; 570 клопотань в рамках досудового розслідування; 3257 цивільних справи, з яких: позовних заяв – 2453, 701 заява у порядку наказного провадження та 103 заяви у порядку окремого провадження.

 

IMG_2054.jpg

 

Під час презентації Сергій Чванкін звернув увагу на мету проекту – переведення документообігу між учасниками процесу в електронний формат, що сприятиме економії часу та коштів.

 

 

IMG_2248.jpg

 

Ще одним позитивним нововведенням для громадян є запровадження інформаційно-платіжного терміналу для сплати судового збору онлайн. 

 

IMG_2528.jpg

 

 

Суддя Володимир Петренко під час своєї доповіді наголосив на тому, що всі напрацювання та пропозиції, які надали судді Київського районного суду м.Одеси, законодавцями враховані не були. Відмовитися від паперового формату судових справ – це дуже небезпечний експеримент. В усьому світі тільки в двох країнах судові справі не формуються в паперовому вигляді – це Арабські Емірати та Сінгапур. В цих країнах діє абсолютна монополія адвокатури, тому лише адвокати здійснюють представництво громадян в судах.

 

 

IMG_2537.jpg

 

 

Суддя Оксана Куриленко зазначила, що новий проект ЦПК не повинен відходити  від головної мети електронного судочинства – це економія часу та коштів. Адже основною  ідеєю «Електронного суду» був рух судової справи по судовим інстанціям, яка в новому ЦПК не знайшла закріплення. Також доповідач розповіла про введення в судах програми «Акорд», яка замінила «Камертон». За її допомогою секретар судового засідання має змогу здійснювати не тільки аудіо, а і відеозапис судового засідання.

 

 

IMG_2538.jpg

 

  

 IMG_2314.jpg

 

 

Професор Неллі Голубєва під час своєї презентації зосередила увагу на основних новелах Проекту ЦПК щодо «електронного суду».

 

Доповідач зазначила, що широко розрекламований «електронний суд» досить дорогий для держави проект. Але вигоди від його впровадження абсолютно очевидні. Потенційна можливість працювати віддалено дуже економить час для юристів, підприємців та інших.

 

Неллі Голубєва зазначила, що новим проектом ЦПК передбачено розгляд справи та обмін документами в електронній формі.

 

 

 

 

 

На відміну від попередньої редакції Проекту ЦПК (станом на березень 2016 року), коментований Проект передбачає, що процесуальні документи в електронній формі мають подаватись учасниками справи до суду шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, затверджених Вищою радою правосуддя.

 

Також у ЦПК вводиться  поняття «офіційна електронна адреса». Обмін документами в електронній формі в основному проходить за допомогою «офіційної електронної пошти».

 

Ще однією новелою є введення поняття «електронні докази» та зміна правил щодо позовної заяви та відзиву на позов.

 

Також доповідач зазначила, що новим ЦПК передбачена система автоматизованого арешту коштів (ст. 15 Проекту ЦПК), яка забезпечує оперативне накладення арешту на грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках.

 

Не менш прогресивною є і новела, яка передбачає формування виконавчих листів виключно в електронній формі. Протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу, або, у разі її відсутності, рекомендованим чи цінним листом. 

 

 

IMG_2449.jpg 

  

 

IMG_2447.jpg

 

  

 

IMG_2505.jpg

 

 

 

IMG_2459.jpg

 

 

IMG_2466.jpg

 

 

IMG_2441.jpg

 

 

IMG_2510.jpg

 

 

IMG_2495.jpg

 

 

IMG_2489.jpg

 

 

 

Д.ю.н, в. о. завідувача кафедри кримінального процесу НУ «ОЮА» Ірина Гловюк звернула увагу учасників конференції на проблемні питання стосовно відсутності технічного носія інформації та скасування вироку, ухвали у кримінальному провадженні. Доповідач зазначила, що одним з істотних порушень вимог кримінального процесуального законодавства як безумовної  підстави скасування вироку, ухвали суду у кримінальному провадженні судом апеляційної та касаційної інстанцій є відсутність у матеріалах провадження журналу судового засідання або технічного носія інформації, на якому зафіксовано судове провадження в суді першої інстанції. Основною проблемою, на думку доповідача, є недоліки юридичної техніки ст.107 КПК.

 

 

IMG_2438.jpg

 

К.ю.н.,доцент кафедри  цивільного процесу НУ «ОЮА» Ігор Андронов детально зупинився на забезпеченні доказів у цивільній справі шляхом огляду веб-сторінки в мережі Інтернет. Доповідач зазначив, що в судовій практиці нерідко виникає необхідність використання в процесі доказування інформації, що знаходиться на веб–сторінці в мережі Інтернет та належного її процесуального закріплення.

 

 

IMG_2591.jpg 

 

 

Тетяна Мельник, юрист Brand and IPR protection department chief Group-FS, присвятила свою доповідь електронним доказам та проблемі  доказування порушень в мережі Інтернет.

 

Доповідач зазначила, що на сьогоднішній день існують наступні способи надання суду доказів порушень: проста роздруківка сторінки веб-сайту або його скріншотів; проведення огляду доказів судом - як процесуальна дія; надання суду висновку експерта.

 

 

IMG_2581.jpg

 

  

IMG_2515.jpg

 

 

IMG_2548.jpg

 

 Андрій Костін, заступник голови Ради адвокатів Одеської області, розповів про інформаційні технології в діяльності адвоката. Адвокат наголосив на тому, що впроваджуючи ті чи інші зміни, перш за все треба задатися питанням, чи потрібні вони суспільству та що отримають громадяни від цих новел? «Насамперед, громадянам потрібен судовий процес, який буде простим, зрозумілим та недвозначним. Процесуальні строки – це не найбільша проблема судової системи. Від скорочення строків може постраждати якість здійснення судочинства. Дуже важливо, щоб держава розробила стратегію переводу на електронний документообіг, а не намагалася все запровадити в межах тільки судової системи», - підсумував адвокат.

 

 

IMG_2563.jpg

 

 

IMG_2566.jpg

 

 

 IMG_2569.jpg

 

 

IMG_2576.jpg

 

  

 

IMG_2584.jpg

 

 

На завершення заходу зав. кафедрою НУ «ОЮА» Неллі Голубєва подякувала всім за плідну працю в рамках конференції та анонсувала заходи, які відбудуться в рамках «Тижня цивільного процесу».