Головний зміст

85 main5 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя" (далі – Закон) № 1798-VIII, прийнятий Верховною Радою України 21 грудня 2016 року.

 

 

 

 

Відповідно до статті 5 цього Закону Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох призначає Президент України і по два обирає Верховна Рада України, з’їзд адвокатів України, всеукраїнська конференція прокурорів, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. За посадою до складу Вищої ради правосуддя входить лише Голова Верховного Суду.

 

Главою 3 Закону передбачений порядок обрання/призначення на посади членів Вищої ради правосуддя. За Законом для обрання члена Вищої ради правосуддя з числа суддів з’їзд суддів України не пізніше ніж за сорок п’ять календарних днів повідомляє секретаріат Вищої ради правосуддя про дату та місце проведення цього з’їзду (порядок скликання та порядок проведення з’їзду суддів України визначаються Законом України "Про судоустрій і статус суддів"). Вже наступного робочого дня після надходження повідомлення про дату та місце проведення відповідно з’їзду ВРП оприлюднює офіційному веб-сайті оголошення, в якому зазначаються дата і місце проведення з’їзду або конференції, а також інформація про початок прийому документів від кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя. Нагадаємо, поки що ці повноваження виконує Вища рада юстиції.

 

Так, спершу для участі у процедурі обрання кандидати не пізніше ніж за тридцять календарних днів до дати проведення з’їзду подають такі документи:

1) письмову заяву щодо обрання/призначення на посаду члена Вищої ради правосуддя;

2) автобіографію;

3) мотиваційний лист, у якому викладаються мотиви бути обраним (призначеним) членом Вищої ради правосуддя;

4) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

5) копію трудової книжки, послужного списку (за наявності);

6) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за рік, що передує року, в якому було оприлюднено оголошення про конкурс, за формою, що визначена Законом України "Про запобігання корупції", декларацію родинних зв’язків та декларацію доброчесності судді;

7) копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками), здобуту в Україні, та/або копії документів про вищу юридичну освіту, здобуту за кордоном, разом із копіями документів, що підтверджують їх визнання в Україні, а також копії документів про науковий ступінь, вчене звання (за наявності);

8) довідку медичної установи про стан здоров’я кандидата з висновком щодо його придатності до роботи на посаді, пов’язаній із виконанням функцій держави;

9) копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов’язаних);

10) письмову згоду на обробку персональних даних та оприлюднення копій документів, визначених цією статтею, крім копій документів, визначених пунктами 4, 8, 9 ч.1 ст.8 Закону;

11) письмову заяву про відсутність обмежень щодо членства у Вищій раді правосуддя відповідно до статті 6 Закону, а також про відповідність вимогам щодо несумісності або зобов’язання виконувати вимоги щодо несумісності у разі обрання (призначення) членом Вищої ради правосуддя; 12) заяву про проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", або висновок за результатами такої перевірки;

13) згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до закону;

14) копію документа, що підтверджує відповідний статус (для суддів, адвокатів та прокурорів).

Забороняється вимагати від кандидата надання документів, не наведених у цьому переліку.

Форма заяви щодо обрання (призначення) на посаду члена Вищої ради правосуддя затверджується Вищою радою правосуддя та розміщується на її офіційному веб-сайті.

Секретаріат ВРП приймає документи кандидатів у хронологічному порядку надходження заяв та не пізніше наступного робочого дня оприлюднює на офіційному веб-сайті інформацію про кандидата разом із копіями поданих документів (окрім паспорта, медичної довідки та військового квитка).

Після завершення прийому документів секретаріат формує переліки кандидатів, які невідкладно оприлюднюються на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя та надсилаються органу, який скликає відповідний з’їзд або конференцію, а також публікуються у газеті "Голос України". Тепер на кожного кандидата чекає проведення спеціальної перевірки.

Розглянемо детальніше порядок обрання членів Вищої ради правосуддя з’їздом суддів України, якому присвячена стаття 10 Закону. Нагадаємо, що ХIV позачерговий з'їзд суддів України призначений на 14-15 березня 2017 рок.

Так, За законом з’їзд суддів України обирає членів Вищої ради правосуддя з числа суддів або суддів у відставці шляхом таємного голосування. Голосування проводиться виключно за кандидатів, які подали документи у вищенаведеному порядку та обрані делегатами цього з’їзду або висунуті безпосередньо на з’їзді не менш як двадцятьма відсотками обраних делегатів з’їзду.

Обраним на посаду члена Вищої ради правосуддя вважається кандидат, який за результатами таємного голосування отримав більшість голосів обраних делегатів з’їзду суддів України. За результатами голосування головуючим і секретарем з’їзду суддів України підписуються рішення про обрання членами Вищої ради правосуддя.

Зазначимо, що члени Вищої ради правосуддя обираються/призначаються строком на чотири роки, а одна й та сама особа не може обіймати цю посаду два строки поспіль.