Головний зміст

Verhovniy Sud Ukrayini VASU 620x400Верховний Суд України висловив свою правову позицію по справі № 6-3135 цс16 про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди.

 

  

 

 

Статтею 41 КЗПП України визначено додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов.

 

Така підвищена відповідальність працівників обумовлена тим, що вони перебувають в особливому правовому стані й виконують специфічні функції, що не властиві іншим категоріям працівників; їх дії або бездіяльність можуть привести до порушення конституційних прав і свобод громадян, завдати значної шкоди суспільним відносинам і авторитету як самої держави, так і суб'єктів господарювання.

 

Так, згідно з пунктом 3 статті 41 КЗПП України вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи, є підставою для розірвання трудового договору з працівником.

 

До суб'єктів, які можуть бути звільнені за зазначеною підставою, відносяться учасники навчально-виховного процесу, зазначені у статті 50 Закону України «Про освіту», а саме: керівні, педагогічні, наукові, науково-педагогічні працівники, фахівці.

 

Отже, звільнення працівника, виконуючого виховні функції і вчинив аморальний проступок, допускається за наявності двох умов: 1) аморальний проступок повинен бути підтверджений фактами; 2) вчинення проступку несумісне з продовженням роботи, має виховну функцію.

 

Таке звільнення допускається за вчинення аморального проступку як при виконанні трудових обов'язків, так і не пов'язаного з ними (вчинення такого проступку в громадських місцях або в побуті).

 

Аналіз вищевказаних норм матеріального права дає підстави для висновку про те, що працівники, які виконують виховну функцію - вчитель, педагог, вихователь - зобов'язані бути людиною високих моральних переконань і бездоганної поведінки. Особистий приклад викладача і його авторитет і високоморальна поведінка мають виключно важливе значення у формуванні свідомості молоді. В результаті, якщо педагог негідною поведінкою скомпрометував себе перед учнями, іншими особами, порушив моральні норми, втратив тим самим авторитет, дискредитував себе як вихователь, він може бути звільнений з роботи за пунктом 3 статті 41 КЗПП України.